Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Sociální sítě – ochrana uživatele: Češi mají největší potřebu chránit si na sociálních sítích soukromí, v praxi to tak ale často nevypadá

Intel prostřednictvím tiskové zprávy zveřejnil výsledky svého průzkumu, který organizoval v devíti zemích včetně České republiky. Zúčastnilo se ho přes 4000 respondentů. Jedno z jeho možná velmi překvapivých zjištění, zkoumající chování uživatelů v prostředí sociálních sítí, se týká ochrany vlastního soukromí. Podle výsledků průzkumů totiž 97 % oslovených Čechů cítí výraznou potřebu chránit své soukromí. V žebříčku otravného chování Čechům v online prostředí nejvíce vadí odhalování soukromí, šiřitelé banalit a sprostá slova. 90 % respondentů z ČR si také myslí, že provoz na sociálních sítích by měla upravovat mobilní etiketa, kterou by již od raného věku vštěpovali dětským uživatelům jejich rodiče.

91 % oslovených se i v dnešním online světě shoduje na tom, že stále existují témata, která by neměla být probírána online. 58 % dotazovaných také cítí přehlcení informacemi.

Průzkum společnosti Intel proběhl v devíti zemích Evropy a Blízkého východu.

Češi cítí potřebu nastavení explicitních pravidel

Ze všech evropských zemí je mezi respondenty z ČR také nejvyšší míra přesvědčení (80 %), že by měla existovat určitá pravidla pro to, co lidé uveřejňují na sociálních sítích. Proč právě Češi nejvíce inklinují k zavedení explicitních pravidel „mobilní etikety“, která by upravovala provoz na sociálních sítích, vysvětluje psycholožka Lenka Čadová. „Zažívají-li lidé tlaky z okolí, mají větší potřebu soukromí, které je základní lidskou potřebou a propůjčuje nejistému a úzkostmi pronásledovanému člověku větší ochranu před vnějším světem.“
Podle Lenky Čadové může mít na zvýšenou potřebu ochrany soukromí vliv i období současné „krize“, kdy potřeba soukromí a větší ochrany sebe a blízkých roste.

Situace v prostředí internetu a sociálních sítí s jejich manipulacemi se pak jeví jako dokreslení převládající atmosféry ve společnosti. „Ani ve společnosti se lidé nesetkávají s morálním chováním a jednáním. Když nejsou funkční pravidla ve společnosti a právo a morálka jsou v krizi, sociálně dezorientovaní lidé potřebují funkční systém a začnou ho vytvářet sami, alespoň ve virtuálním světě nebo na sociálních sítích,“ dovozuje psycholožka Čadová.

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
Our website is protected by DMC Firewall!