Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Poštovní spořitelna ve spolupráci s Národním centrem bezpečnějšího internetu a společností Centrum Holdings realizuje osvětovou kampaň s názvem „Skrytá identita“. Cílem kampaně je vzbudit zájem o informovanost v oblasti potenciálních rizik v oblasti online, a to především na sociálních sítích a v oblasti elektronické komunikace.

Kampaň bude probíhat na mnoha místech České republiky a v jejím rámci budou rozmístěny plakáty, evokující svým zpracováním potřebu zamýšlet se nad skutečnou identitou jedinců, kteří se mohou pohybovat ve světě online. Je mému novému známému opravu 15 let? Jde opravdu o chlapce z hlavního města? Píše si se mnou opravdu jen proto, abychom si vyměňovali názory na nové album oblíbeného zpěváka? Tyto a mnoho dalších otázek je potřeba si neustále klást v případech, kdy mladí lidé a děti vstupují do světa online a jeho prostřednictvím navazují nová přátelství.

Výsledky mnoha průzkumů na téma nejoblíbenější činnosti mladých uživatelů na internetu jednoznačně ukazují, že jde především o komunikaci a navazování nových kontaktů. Děti a mladí lidé používají internet především pro vyměňování si informací se svými známými a přáteli a hledání nových dobrodružství, které jim internet a jeho současné možnosti mohou zprostředkovat. Mladí využívají nových technologií bez jakýchkoliv předsudků a omezení, a snaží se vyčerpat všechny možnosti, které současné technologie nabízejí. Často se o dětech a mladých lidech hovoří jako o digitálních domorodcích, a to proto, že svět online a internet se stal naprosto běžnou a neodmyslitelnou součástí jejich životů. Svět bez internetu si už jen těžko dovedou představit a v mnoha případech by se raději vzdali televize, než připojení na internet.

Bezhlavá a někdy až slepá důvěra nejmladších uživatelů internetu, se kterou komunikují s neznámými jedinci prostřednictvím sociálních sítí, instant messengerů a dalších komunikačních nástrojů, jde bohužel ruku v ruce s jejich nedostatkem životních zkušeností. Díky informacím, které jsou o sobě schopni zveřejnit, se mohou stát snadnými obětmi kyberdelikventů.

Na internetu se dnes pohybuje obrovské množství uživatelů. Bohužel jsou mezi nimi i tací, kteří se snaží internet a důvěru dětí a mládeže zneužít ke svým škodlivým praktikám, vedoucím až ke trestné činnosti. Všechny tyto aspekty světa online by si měli nejmladší uživatelé internetu a sociálních sítí uvědomovat a chovat se v jejich prostředí tak, aby potenciální rizika zneužití a vlastní újmy minimalizovali.

Více informací naleznete zde: http://www.bezpecne-online.cz/skryta-identita

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd