Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Newsletter 6/2012 (7)

Vážení čtenáři,
je zde konec školního roku a mnozí z vás jsou již prázdninově naladěni, pokud už nebalí svá zavazadla k odjezdu na tolik vytouženou dlouho očekávanou dovolenou. Horké počasí, které nás provázelo prakticky celým červnem, asi nebylo nic proti horkým chvilkám, které čekaly na provozovatele a především administrátory webových stránek Poslanecké sněmovny poté, co zde byly objeveny pornografické materiály.

Ať už byla příčina této kauzy jakákoliv, minimálně k zamyšlení je i následná kampaň, která se rozběhla v prostředí sítě facebook a jejímž obsahem bylo „pátrání“ po identifikaci objektů především ženského pohlaví, které se na inkriminovaných materiálech objevily. Samozřejmě vše probíhalo na úrovni spekulace a z čeho může mrazit je mimo jiné i samozřejmost, s jakou jsou uživatelé sociálních sítí přijmout tvrzení davu, které je na bázi dohadů nepodložených jediným faktem. Hon na identifikaci zmíněných žen v podstatě probíhal hledáním profilů se shodnými jmény, případně na základě podoby na fotografiích, které mají ve svých profilech veřejně přístupné.

A to samozvaným soudcům z lidu bohatě stačí k jednoznačnému určení. Mohlo se tak naprosto jednoduše stát, že v souvislosti s kauzou bylo označeno anebo jmenováno mnoho lidí, kteří s ní nemají ani zdaleka nic společného, a to samozřejmě bez jakéhokoliv jejich přičinění a aniž by si to sebeméně přáli. Holt žijeme v době, kdy si lze prostřednictvím sociálních sítí o lidech zjistit tolik informací, že jejich zneužití se v některých případech až paradoxně nabízí. Zveřejňujeme toho o sobě nesrovnatelně více, než tomu bylo dříve.

Na druhou stranu zodpovědnost v prostředí online nám velmi chybí, čeho důkazem může být v podstatě jakákoliv diskuze v prostředí internetu. Je dobré mít při zveřejňování svých fotek případně informací osobního charakteru na facebook neustále na paměti především komu je chci ukázat. Davová mánie umocněná anonymitou online prostředí může nabýt až zrůdných rozměrů.

Přejeme Vám příjemné prožití léta a zasloužených dovolených, a až budete své nejnovější fotografie a čerstvé zážitky z cest sdělovat svým známým přes internet, myslete na ochranu svého soukromí…


Národní centrum bezpečnějšího internetu

Saferinternet.cz

Téma měsíce: Konference "Online kriminalita – prevence a legislativa". Postoj rodičů nepřispívá k ochraně dětí.

Národní centrum bezpečnějšího internetu pořádalo 29. května 2012 ve spolupráci se Senátem Parlamentu ČR konferenci, jejíž téma se týkalo především online kriminality. Na setkání se sešlo více než 140 odborníků především z oblasti školství a shodli se v závěru, že jedno z nejdiskutovanějších nebezpečí internetu vychází ze skutečnosti, že mladí lidé dokážou informace v prostředí internetu tvořit a šířit bez omezení. Neuvědomují anebo si nepřipouští fakt, že nad informacemi umístěnými do prostředí online jejich šiřitel ztrácí jakoukoliv kontrolu. Uživatelům chybí tolik potřebná zodpovědnost při pohybu v online světě.

Číst dál...

Soutěž: Vědomostní soutěž PaySecCup vyhráli školáci z Vratimova a pojedou do Švýcarska

Národní centrum bezpečnějšího internetu se letos zúčastnilo slavnostního předání cen, které proběhlo v prostorách Základní školy Vratimov, jejíž třídy se umístily hned na čtyřech příčkách v celkovém hodnocení výsledků soutěže; včetně těch nejvyšších. 

Číst dál...

Projekty: Natáčení hraných filmů na téma kyberšikany

Národní centrum bezpečnějšího internetu připravuje sérii pěti krátkých hraných filmů na témata elektronického násilí ve školním prostředí. Na scénáři spolupracoval MgA. Luboš Pavel, zkušený scénárista a kameraman, a PhDr. Michal Kolář, přední český odborník na prevenci a řešení šikany.

Číst dál...

Ze světa: Podle výsledků Google Transparency reportu roste počet žádostí na smazání obsahu

Už dva roky Google pravidelně zveřejňuje informace o žádostech na stažení nežádoucího obsahu. Nejnovější zveřejněné výsledky analyzují žádosti doručené během druhé poloviny loňského roku (2011). Data jsou přehledně zpracována do tabulek a grafů, nechybí informace o žádostech z oblasti autorsko-právní problematiky. Poprvé se ve zveřejňované statistice objevila i Česká republika.

Číst dál...

Jak na stížnosti na facebooku?

Na Horkou linku nám často přicházejí hlášení týkající se problémů s Facebookem. Jedná se zejména o různé formy kyberšikany, zesměšňování a znevažování lidí. Nejběžnějším případem je vytvoření fiktivní stránky/profilu osoby a následné pomlouvání a další útoky na tuto osobu prostřednictvím právě vytvořeného profilu.

Číst dál...

Kde čerpat informace? Horká linka a Bezpečně online

Se stále větším rozvojem internetu se množí výskyt i formy hrozeb, spojených s jeho užíváním. Proto se na internetu objevují nové výchovně-vzdělávací portály, které se snaží formou interaktivních prvků působit na možné oběti kyberšikany, tedy především žáky a mladé uživatele internetu. Některé z nich mají i širší zaměření a vystihly trend kyberšikany učitelů.

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS
Safer internet Bezpečně online
Our website is protected by DMC Firewall!