Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Národní centrum bezpečnějšího internetu pořádalo 29. května 2012 ve spolupráci se Senátem Parlamentu ČR konferenci, jejíž téma se týkalo především online kriminality. Na setkání se sešlo více než 140 odborníků především z oblasti školství a shodli se v závěru, že jedno z nejdiskutovanějších nebezpečí internetu vychází ze skutečnosti, že mladí lidé dokážou informace v prostředí internetu tvořit a šířit bez omezení. Neuvědomují anebo si nepřipouští fakt, že nad informacemi umístěnými do prostředí online jejich šiřitel ztrácí jakoukoliv kontrolu. Uživatelům chybí tolik potřebná zodpovědnost při pohybu v online světě.

Problematika bezpečného internetu není však tématem jen pro děti a mládež. Tato skupina sice patří spolu se seniory v oblasti internetu k nejohroženějším, ale svůj podíl viny na nebezpečí v oblasti online nesou i dospělí uživatelé internetu, a to především svou slepou důvěrou a ochotou zveřejňovat v prostředí online informace a fotografie osobního charakteru.

Je zcela naivní se domnívat, že v domácím prostředí je dítě, pohybující se v online světě, v bezpečí.

Velkým rizikem je sociální zneužívání dětí, které může být vedeno manipulativní metodou působení důvěry. Dítě snadno podlehne přesvědčení, že jeho nový známý, který s ním komunikuje v prostředí online, je „někdo, kdo mu rozumí“. V prostředí sociálních sítí tak velmi snadno podléhají děti, které mají snížené sociální schopnosti. U nejmladších uživatelů internetu se k potenciálním hrozbám ještě přičítá skutečnost, že nedokážou předvídat potenciální rizika. Řešením není omezování přístupu k internetu, ale včasná a opakovaná prevence, a to především v prostředí rodiny.

Více informací o konferenci „Online kriminalita – prevence a legislativa“ se můžete dočíst na webových stránkách konference.ncbi.cz.

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
DMC Firewall is a Joomla Security extension!