Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Už dva roky Google pravidelně zveřejňuje informace o žádostech na stažení nežádoucího obsahu. Nejnovější zveřejněné výsledky analyzují žádosti doručené během druhé poloviny loňského roku (2011). Data jsou přehledně zpracována do tabulek a grafů, nechybí informace o žádostech z oblasti autorsko-právní problematiky. Poprvé se ve zveřejňované statistice objevila i Česká republika.

Předchozí vydání zprávy hovořily především o žádostech o osobní údaje, nyní Google varuje především před požadavky jednotlivých vlád, které se týkají cenzury obsahu.

Podle představitelů Google se tohoto trendu nemusí obávat jen obyvatelé nedemokratických režimů. Alarmující je fakt, že některé žádosti přicházejí i ze zemí, odkud je to nečekané. Západní demokracie obvykle s cenzurou nikterak nebojují.

Počet žádostí o stažení obsahu roste

Základní formou prezentace dat jsou podrobné tabulky se všemi státy, žádostmi a procentem případů, kdy Google těmto podnětům vyhověl. Rozděleny jsou na žádosti vlád o osobní údaje, žádosti vlád o stažení obsahu a žádosti ze strany vlastníků autorských práv. Všechny kategorie vykazují rostoucí trend. K dispozici je pak také přehledná mapa, kde si lze označit jednotlivé země a získat tak detailní údaje.
Na seznamu poprvé figurují Česká republika či Ukrajina, aktuální vydání také upozorňuje na některé nestandardní žádosti státních institucí.

Podrobnější data o České republice bohužel nejsou k dispozici, neboť pokud je žádostí méně než desítka, Google je podrobněji nezkoumá. Žádosti o poskytnutí osobních údajů nepodalo Česko žádné.
Celkem Google v posledním sledovaném období vyhověl 65 procentům soudních příkazů a 47 procentům dalších typů žádostí, nejvíce jich tradičně podaly země jako Spojené státy, Brazílie či Indie.

Držitelé autorských práv nejsou pozadu

Zajímavou součástí dat jsou i zmíněné údaje týkající se držitelů autorských práv. Mají navíc tu výhodu, že na rozdíl od žádostí vlád jsou aktualizovány neustále, takže mají jen týdenní zpoždění. Nárůst za letošní rok je ohromný, zatímco na začátku ledna byl Google týdně žádán o stažení 240 tisíc URL z vyhledávání, nyní už je to 460 tisíc.
Více informací se lze dozvědět zde: Googleblog.blogspot.cz

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd