Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Facebook zveřejnil informace, podle kterých je v této nejpopulárnější síti přes 83 milionů falešných profilů. Podle informací, které Facebook vyplnil ve formuláři bezpečnostní komisi USA, se domnívá, že 8,7 % z 955 milionů uživatelů Facebooku jsou falešné profily. Největší část falešných profilů (4,8 % všech profilů sítě) patří uživatelům, kteří udržují duplikované účty.

Jedním z hlavních důvodů udržování více účtů na Facebooku může být samozřejmě filtrace obsahu pro různé cílové skupiny. Přitom vlastnictví více než jednoho účtu je porušením pravidel užívání Facebooku. Nicméně jak je vidět, zhruba 45 milionů uživatelů této sociální sítě to rozhodně nijak netrápí.

Na Facebooku však existují i jiné typy účtů, které Facebook nazývá „user-misclassified“, což by se dalo jednoduše přeložit jako chybně zařazených. Do této skupiny patří účty, které uživatelé zakládají např. pro své podnikání, svého mazlíčka anebo jinou skupinu objektů, které nepatří do lidské entity. Takových účtů Facebook obsahuje 2,4 %, což vztaženo k celkovému počtu uživatelů Facebooku znamená, že celkem 23 milionů uživatelů by mělo místo nich vytvořit přímo stránku pro své podnikání atd.

Z hlediska bezpečnosti je ovšem nejzajímavější fakt, že cca 1,5 % účtů je kategorizováno jako „nežádoucích“. Přes 14 milionů účtů na Facebooku je používáno k rozesílání spamů, škodlivého obsahu anebo aktivních odkazů na škodlivý obsah.

Jistě by každý uživatel Facebooku měl zájem na tom, aby jeho prostředí bylo bezpečné a úroveň výskytu spamu a škodlivého obsahu minimalizována.
Podobný cíl mají i inzerenti, kteří zvažují umístit své kampaně do prostředí sociální sítě. Oslovení falešných identit pro ně samozřejmě nemá žádnou cenu a potřebují oslovit především potenciální reálné zákazníky.
Zajímavým zjištěním je výskyt falešných profilů v jednotlivých regionech; je vyšší na rozvíjejících se trzích, např. v Indonesii anebo v Turecku a naopak nižší v oblastech, kde je už Facebook více zavedený a používaný.

Zdroj: Nakedsecurity.sophos.com

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd