Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Sociální sítě jsou trendy: vzniká stále více internetových stránek, na kterých se scházejí lidé z celého světa a baví se spolu o společných zálibách, posílají si fotky, videa, vyměňují kontakty, hrají společně hry. Výčet možností a aktivit v sociálních sítích je opravdu dlouhý. Už dnes mají tahle společenství stovky milionů členů – sociální sítě, jako je Facebook nebo mySpace podle expertů využívá na 250 milionů lidí na celém světě a číslo se každým dnem zvyšuje.

Internetové sociální sítě si pro sebe objevili hlavně mladí lidé a právě oni jsou těmi, kdo na internetu zveřejňují své osobní údaje a soukromé materiály.

Osobní data – veřejně vystavená


Komunikace v sociálních sítích je zábavná, rozvíjí přátelství a sociální dovednosti, je možné komunikovat s celým světem bez ohledu na hranice. Kontakty v těchto sítích ale přináší i určitá bezpečnostní rizika. Není nejmenší problém sestavovat celé profily osobností jen na základě údajů, které o sobě lidé prozradí na internetu. Dozvědět se něco o člověku, kterého jste nikdy v životě neviděli a nikdy s ním nemluvili, nebylo nikdy tak snadné, jako dnes. Provozovatelé velkých sociálních sítí stále častěji čelí zneužití nabízených služeb, některé agentury například od uživatelů zjišťují osobní data a zneužívají je pak k reklamním účelům.
Těmto rizikům se uživatelé sociálních sítí vystavují zcela dobrovolně. Kdo chce totiž poznat lidi se stejnými zájmy, musí o sobě popravdě sdělit, co má rád a co nesnáší, co rád dělá a o co se v životě zajímá.
Často se také objevují uživatelé internetu, kteří vytvářejí falešné virtuální identity, aby se blíže seznámili s dalšími uživateli sociální sítě a získali jejich důvěru, kterou mohou později snadno zneužít.
Stává se také, že se v sociální síti objeví data, která nemají na veřejnosti a především mezi teenagery co pohledávat. I z českého Facebooku provozovatelé musí čas od času vymazat obsah, který není přístupný mládeži.

Data mohou chránit samotní uživatelé


Bezpečnost v sociálních sítích není nutně záležitostí poskytovatelů, i uživatelé se na ní mohou aktivně podílet. Především by měli rozumně zacházet s vlastními daty. O tom, co vznikne doma na počítači, se nakonec může dozvědět celý svět, i když ne každému je to hned při psaní jasné. Na veřejně dostupných sekcích uživatelských profilů proto nemají příliš osobní věci co pohledávat. A o to, co se v sociální síti objevuje, se mohou starat i samotní uživatelé: Všichni seriózní provozovatelé sociálních sítí jsou vděční za informace o pochybném obsahu a v případě nutnosti mohou rychle zasáhnout a tyto materiály smazat.

Kybernetická šikana


Jedno z nepříjemných témat, které se nevyhnulo ani virtuálnímu světu, je šikana. V sociálních sítích se šikana samovolně vystupňovala a získala podobu, které se dnes říká kyberšikana nebo kybernetická šikana (angl. cyberbullying). Zatímco běžná šikana se většinou omezuje na prostory školy, ve virtuálním prostoru teď mohou být kdykoli a snadno obtěžovány a terorizovány děti, teenageři, ale třeba i učitelé. Na druhou stranu se nabízí možnost v sociálních sítích tuto psychickou zátěž oběti regulovat, a to právě solidárností ze strany jiných uživatelů. Možnosti se tedy nerozšířily pouze pro pachatele šikany: Díky nahlašovacím mechanismům sociálních sítí mají oběti možnost okamžitě se obrátit na provozovatele stránek, kteří na to mohou ihned reagovat.

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
DMC Firewall is a Joomla Security extension!