Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Vyhledávání snadno a rychle

Internet je obrovský a je na něm nepředstavitelné množství stránek, článků, diskusí, dokumentů a spousty dalších informací. Není zkrátka vůbec jednoduché najít to, co zrovna potřebuješ. Vyhledávače ti samozřejmě hodně pomáhají, ale i to se musí umět.

Základem úspěchu je pořádně si rozmyslet, co vlastně hledáš. A potom ten dotaz co nejlépe napsat. Musíš si hlavně uvědomit, že počítač (vyhledávač) není člověk a moc si s ním nepopovídáš – takže i dotazy bys měl psát hlavně stručné a jasné jako pro robota. Jinými slovy, spíše než „Potřebuju vědět, kde je tady na Žižkově v okolí pošta“ bys měl napsat třeba: „pošta praha žižkov“. Říká se tomu „klíčová slova“, a vyhledávače jim rozumí nejlépe.

Nemusíš se ale bát, vyhledávání není zas tak složité. Vyhledávače jsou poměrně šikovné a snaží se ti pomáhat. A tak třeba nemusíš myslet na háčky a čárky, velkou roli nehrají ani velká a malá písmenka, a když napíšeš překlep, vyhledávač tě občas dokáže i opravit a navrhne ti správné slovo (takže když například nevíš, jak se píše „cyber grooming“, Googlu stačí dokonce i slovo „grůming“).

Jinými slovy, vyhledávání na internetu není žádná věda. Stačí jen tři jednoduché kroky:
  • rozmyslet si dotaz (tedy co vlastně chceš najít),
  • zvolit správná klíčová slova (aby to vyhledávač pochopil),
  • pozorně prozkoumat výsledky (a vybrat si to, co potřebuješ).

S trochou cviku se ti brzy podaří najít všechno snadno, rychle a bez problémů – ať už to budou stránky oblíbené hudební skupiny, program nejbližšího kina na příští týden, nebo třeba podklady pro nějaký referát nebo seminárku do školy.

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
DMC Firewall is a Joomla Security extension!