Logo
Vytisknout tuto stránku

Pozor na předvánoční akce, ne vždy díky nim ušetříte!

Předvánoční shon a stres s mnoha dárky nahrávají nejen supermarketům a nejrůznějším slevovým akcím, ale také internetovým podvodníkům, kteří navíc nemusejí být ani příliš technologicky zdatní. Důkazem toho je nová podvodná kampaň, která prostřednictvím sociálních sítí zneužívá důvěřivosti uživatelů Internetu. Tato kampaň nabízí možnost výhry slevové poukázky na nákup v hodnotě až 2500 Kč.

Dobrou zprávou je, že někteří zdatnější a přemýšlivější uživatelé prostřednictvím screenshotů, příchozích zpráv, které můžete vidět na obrázku, vytvářejí pro své známé doporučení, jak se  v takových případech chovat a tak se k lidem a potencionálním obětem dostávají informace rychleji, což je obzvláště v těchto případech velmi přínosné.

 

Doporučení, která shrnuje sám uživatel, kterému podvodná nabídka přišla, zahrnují například ověření odeslané zprávy zpětným dotazem, nesdílení informace slibující výhru před tím, než výhru obdržíte, kontrolu domény, na kterou směruje odkaz (ta by měla být na oficiální stránce poskytovatele služby jehož se případná akce týká), dále upozorňuje na chyby v písemném projevu způsobené strojovým překladem a v neposlední řadě na časovou tíseň, kdy uživatel má pouze určitý časový limit na vyplnění přiloženého dotazníku. Sdružení CZ.NIC ještě navíc doporučuje ověření aktivity z jiného zdroje, případně na oficiálních stránkách organizace.

Copyright © Národní centrum bezpečnějšího internetu
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd