Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Rád na netu poznáváš nové lidi? Ok, ale dávej si pozor!

Kybergrooming: že jsi to slovo ještě nikdy neslyšel? To nevadí, určitě jsi už totiž slyšel o tom, že bys neměl cizím lidem dávat svoje telefonní číslo, říkat jim jen tak na potkání svoje celé jméno a už vůbec bys neměl nikomu cizímu prozrazovat, kde přesně bydlíš.

Na internetu taková obezřetnost platí dvojnásob – nikdy nevíš, s kým si zrovna píšeš a jestli ten nový kamarád, co se ti s ním tak dobře povídá, náhodou není už trochu vysloužilý pán, co to s tebou myslí trochu jinak.

Kybergrooming se totiž říká takovému chování, kdy se někdo na internetu vydává za někoho jiného, aby získal důvěru oběti a nalákal ji k osobní schůzce. Setkání má pro pachatele jediný smysl: oběť zneužít. Takové případy se dějí ve světě i u nás

  • jeden hodně tragický případ se stal vloni na podzim v Anglii. 17letá studentka Ashleigh se na Facebooku seznámila se stejně starým chlapcem. Psali si, dobře si rozuměli a po nějaké době se domluvili, že se sejdou. V neděli večer Ashleigh řekla matce, že přespí u kamarádky, v pondělí už ale nedorazila do školy. Večer policie našla její tělo na poli za městem. K vraždě Ashleigh se přiznal 32letý bezdomovec, který byl už předtím trestán za sexuální delikty. Bezdomovec se přiznal i k tomu, že se s Ashleigh sblížil právě na Facebooku.
  • podobný případ se stal nedávno i u nás: třináctiletá Petra z Prahy se na chatu seznámila s chlapcem, který tvrdil, že je o dva roky starší. Neustále se ji snažil kontaktovat, psal maily, SMSky. Petře to ale bylo trochu divné, svěřila se s tím kamarádce a potom i rodičům, kteří potom kontaktovali policii. S Petřiným „kamarádem“ domluvili schůzku a pro policii už bylo jednoduché ho zatknout. Místo patnáctiletého mladíka totiž šlo o čtyřicetiletého devianta. Tenhle případ skončil happyendem, jak by to ale dopadlo, kdyby Petra na začátku naletěla a nakonec svolila i ke schůzce...?

Tomu, co se stalo Ashleigh z Anglie, se dá snadno předejít: chovej se jako Petra z Prahy. Na internetu se důvěra nevyplácí, a tak vždycky zachovej chladnou hlavu, když se s někým seznámíš. I z toho nejlepšího kamaráda se nakonec může vyklubat někdo úplně jiný. Na schůzky proto s takovými známostmi raději nechoď. A jestli jsi už trochu starší a vážně ti to nedá, nechoď na takové schůzky nikdy sám, ale vezmi s sebou někoho dospělého. Ten může být poblíž a v případě nouze ti pomůže.

Více z této kategorie: « Kybergrooming Bezpečnostní pravidla »
zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd